Цільовий проект«Соціалізація особистості дитини як проблема превентивного виховання»


Відділ освіти Ківерцівської районної державної адміністрації
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня  с. Дідичі  




Цільовий проект
«Соціалізація особистості дитини як проблема превентивного виховання»




2014 рік

 Обґрунтування актуальності проблеми

Проблема соціалізації дитини як одна з проблем превентивного виховання завжди була і є пріоритетною в системі психолого-педагогічних, медичних, правових, соціологічних досліджень у різних країнах світу. В Україні ця проблема набуває особливої гостроти, оскільки молодь формується в складних соціокультурних умовах економічних і політичних суперечностей, неврівноваженості соціальних процесів, криміногенності суспільства, наші діти виховуються спостерігаючи такі негативні явища, як злочинність, алкоголізм, ВІЛ/СНІД, втрата авторитету інститутів сім'ї та школи, побутове насильство, «комерціалізація» альтернативних видів відпочинку  й занять спортом, нестабільність політичної системи, загострення соціально-економічної кризи, недосконалість соціального контролю та вихований, недосконалість законодавчої бази про відповідальність за порушення принципів демократії, соціальної справедливості тощо. Спостерігається тенденція до зростання кількості дітей із порушенням норм поведінки і тих, котрі належать до «груп ризику» і долучаються до раннього алкоголізму, наркоманії, проституції. Збільшується питома вага протиправної, агресивної поведінки підлітків під впливом алкоголь­ного сп'яніння й дії наркотиків. Основними причинами деструктив­ної поведінки є психологічний дискомфорт, негативні переживання, загальна втрата духовних орієнтирів, девальвація загальнолюдських цінностей, несформованість у значної частини дітей почуттів терпи­мості, толерантності, милосердя, честі, совісті, доброти, що викликає в них апатію, байдужість, зневіру, відчуття своєї непотрібності, не­розуміння сенсу життя.
    Вивчення сучасної виховної ситуації вказує на неблагополуччя у світі дитинства. Наразі в дитячому середовищі спостерігається нехтування правовими, моральними, соціальними нормами, спад інтересу до навчання і суспільно корисної праці. Особистість сучасних дітей вирізняє прогресуюча відчуженість, підвищена тривожність, духовна спустошеність, цинізм, жорстокість, прояви різних форм насильства та агресії, грубе ставлення до дорослих, низький рівень емоційної прихильності до членів родин, невідвідування навчальних занять, відчуження від шкільного середовища, злочини, скоєні неповнолітніми.
Девіантна поведінка дітей і молоді торкається усіх сфер соціального функціонування і проявляється у насильстві та агресії, негативному ставленні до оточення, нездатністю прогнозувати результати своєї поведінки, низькими комунікативними навичками.
Не можна закривати очі на ріст бездоглядності, бродяжництва, наркоманії, злочинності і проституції серед неповнолітніх, явища соціальної дезадаптації підлітків, збільшення числа дітей з девіантною поведінкою.
Про складність ситуації свідчить також погіршення стану здоров’я сучасних дітей і молоді.
Особливе занепокоєння викликає поширення у підлітковому і молодіжному середовищі наркоманії та алкоголізму. Небезпека полягає в тому, що вживання алкоголю і наркотиків стає певною цінністю сучасної молодіжної субкультури, перетворюється в атрибут способу життя.
Істотно впливає на життя дітей залежність від азартних ігор, комп’ютера та Інтернету.
Динаміка зростання за останнє десятиліття кількості молодих людей з девіантною поведінкою та урізноманітнення форм девіацій не лише доводять складність, глибину цієї проблеми, а й підтверджують неефективність здійснюваних превентивних заходів та недосконалість науково-методичного забезпечення превентивного виховання дітей та молоді.
Основними причинами деструктивної поведінки є, зокрема, психологічний дискомфорт, негативні переживання, загальна втрата духовних орієнтирів, девальвація загальнолюдських цінностей, несформованість у значної частини дітей і молоді почуттів терпимості, толерантності, милосердя, честі, совісті, доброти, що викликає у підлітків, юнаків та дівчат апатію, нудьгу, відчуття своєї непотрібності, нерозуміння сенсу життя.
Враховуючи недоліки попередньої практики реалізації профілактичних завдань, основна увага має бути спрямована на вироблення нової філософії виховання, визначення шляхів посилення педагогічної майстерності у здійсненні превентивної роботи, вдосконалення традиційних і нетрадиційних форм і методів, побудову нових стратегій даного напряму виховання.
Створення цілісної системи превентивного виховання неповнолітніх диктується:
- потребами суспільства в збереженні й розвитку соціально активної, здорової особистості;
- потребою молодої особистості в реалізації прагнень до соціально орієнтованого способу життя;
- соціальною необхідністю створення для учнів умов реалізації особистих прагнень та здійснення їх прав і свобод, у тому числі й для захисту від схильності до проявів деструктивної поведінки;
- гуманним ставленням і необхідністю допомоги дітям і молоді, які опинилися у кризовій життєвій ситуації.
При цьому слід враховувати те, що у зв’язку зі змінами суспільного розвитку і їх впливом на особистість, збільшуватиметься питома вага превентивного виховання в структурі загальної виховної діяльності суспільства.
Зростання ефективності превентивного виховання стає можливим завдяки:
  стимулюванню здорового способу життя й позитивної соціаль­ної орієнтації учнів;
  застосуванню активних форм і методів виховного впливу на учнів (діалогів, аутотренінгів, дискусій, акцій);
  використанню досягнень педагогічної та психологічної науки;
  здійсненню виховання на засадах гуманізму, демократизму, до­брозичливості, партнерських взаємин.

Мета проекту:
 забезпечення постійної відповідальної поведінки, сформованості імунітету до негативних впливів соціального середовища, відповідального ставлення до особис­того здоров'я учнів, накопичення відповідних знань й умінь, усвідо­млення потреби й мотивів, визначення ціннісних орієнтацій.
Учасники проекту:
Учнівський та педагогічний колективи загальноосвітньої школи с.Дідичі.
Тривалість проекту:
Проект реалізується з вересня 2014 по червень 2015 р.
І. Смислова частина
Завдання проекту:
  створити умови для формування позитивних рис особистості в процесі різноманітних видів навчальної, трудової, позаурочної та ін­шої діяльності, що сприяють інтелектуальному, морально-етичному, естетичному розвитку, виробленню стійкості до негативних впливів;
  забезпечити соціально-психологічну діяльність, педагогічно-зо­рієнтовану на протидію втягуванню дітей у негативні ситуації;
  надати комплексну психолого-педагогічну та медико-соціальну допомогу тим дітям, які її потребують;
  забезпечити адекватну соціальну реабілітацію дітей, які вчинили протиправні дії або зловживають психоактивними речовинами;
  стимулювати школярів до здорового способу життя й позитив­ної соціальної орієнтації, сприяти валеологізації навчально-виховного процесу, навчанню з раннього віку навичок охорони власного життя й здоров'я;
  допомогти в оволодінні мистецтвом самовиховання, формувати бажання самовдосконалюватися;
  формувати правовий світогляд у підлітків, попередити правопо­рушення серед учнів;
  формувати навички відповідальної поведінки учнів;
  підвищити обізнаність учнів щодо проблеми ВІЛ/СНІДу;
набути необхідних умінь і навичок безпечної поведінки.
Актуальність проекту: система превентивного виховання — це
керована діяльність, що забезпечує теоретичну та практичну реаліза­цію заходів щодо попередження та подолання відхилень у поведінці дітей, запобігання розвитку різних форм асоціальної та аморальної поведінки, яка є однією зі складних проблем сучасної школи. Реалі­зація дає можливість:
  створити таке середовище, таку атмосферу життєдіяльності ді­тей, яка б сприяла гармонійному розвитку особистості кожного учня, починаючи з моменту приходу до школи;
  формувати, зберігати й підтримувати фізичне, психічне й духов­не здоров'я;
  сприяти свідомому вибору учнями «ключової» сфери діяльності;
  домогтися результативності навчально-виховного процесу за умови мінімальних витрат часу, зусиль, засобів;
Гіпотеза превентивного виховання: комплексне забезпечення навчально-виховного процесу в школі, попередження негативних про­явів поведінки в шкільному середовищі, надання можливостей для вільного розвитку й саморозвитку кожного учня, повної реалізації його творчого потенціалу.
    Ключові елементи превентивного виховання в освітньому середовищі містять:
-         просвіту та інформування дітей у сфері прав дитини, здорового способу життя, ВІЛ/СНІДу, інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), репродуктивного здоров’я, відповідального батьківства;
-         розвиток особистісних ресурсів, життєвої компетентності, вироблення адаптивної стратегії поведінки;
-         формування здорової статево рольової та сімейної ідентифікацій.
                         

                            Обґрунтування
   Соціалізація особистості – це комплексний процес, через який безпорадне дитя поступово перетворюється на особу, яка розуміє і саму себе, і навколишній світ, адаптується до нього, набуваючи знань та звичок, притаманних культурі (цивілізації тощо) певного суспільства, в якій він чи вона народилися.
Превентивне виховання – це система підготовчих та профілактичних дій педагога, спрямованих на запобігання формуванню в учнів негативних звичок, рис характеру, проявам асоціальної поведінки підлітків та  організацію належного догляду за діяльністю школярів. Це  організований освітньою установою  комплекс систематичного і цілеспрямованого впливу на свідомість, почуття і волю учнів з метою попередження антигромадської  поведінки. Сутність її полягає у розвитку почуття соціальної відповідальності підлітків за свою поведінку, що сприяє глибокому усвідомленню не лише своїх прав, а й обов’язків.
   Превентивне виховання має сприяти формуванню в учнів моральних почуттів, які регулювали б їхню поведінку: почуття законності,  обраної мети,  правомірності шляхів і засобів їх реалізації, відповідальності.
Реалізація мети та завдань превентивного виховання здійснюється за такими критеріями:
на рівні фізичного здоров’я:
прагнення фізичного вдосконалення, ставлення до власного здоров’я як до найвищої соціальної цінності, фізична розвиненість, загальна фізична працездатність, загартованість організму, дотримання раціонального режиму дня, виконання вимог особистої гігієни, правильне харчування;


на рівні психічного здоров’я (психологічного комфорту):
відповідність пізнавальної діяльності календарному віку, розвиненість довільних психічних процесів, наявність саморегуляції, адекватна самооцінка, відсутність акцентуалізацій характеру та шкідливих звичок;
на рівні духовного здоров’я:
узгодженість загальнолюдських та національних морально-духовних цінностей, наявність позитивного ідеалу,працелюбність, почуття прекрасного в житті;
на рівні соціального здоров’я(соціального добробуту):
сформована громадянська відповідальність за наслідки нездорового способу життя, соціальноорієнтована комунікативність, доброзичливість у ставленні до людини, здатність до само актуалізації, саморегуляції, самовиховання.

Стратегія розвитку проекту  «Соціалізація особистості дитини як проблема превентивного виховання» ЗОШ І – ІІІ ступеня с.Дідичі
-         орієнтація на індивідуалізацію освітнього процесу,
-         активна життєва позиція учасників навчально-виховної роботи, яка спрямовує особистість на відповідальну поведінку та формування системи цінностей,
-         дотримання алгоритму роботи школи превентивного виховання:
·        збір і аналіз інформації
·        створення банку даних
·        корекція навчально-виховного процесу щодо змісту і форм реалізації програми
·        пошук різних форм співробітництва з громадськими організаціями, батьками, органами виконавчої влади на місцях з метою об’єднання зусиль з  превентивного  виховання
-         гуманізація та демократизація стосунків учасників навчально-виховного процесу, забезпечення у навчальному закладі сприятливого психологічного мікроклімату та відповідного інформаційно-предметного середовища;
-         залучення учнівської молоді до активної участі у просвітницькій та волонтерській роботи, щодо пропаганди та оволодіння практичними навичками ведення здорового способу життя в середовищі однолітків;
-         формування уявлень про права та свободи громадян України;
-         послідовне формування культури поведінки учнів.
                       ІІ. Кадрове забезпечення
Бубало С.В. – заступник директора з навчально-виховної роботи;
Сосницька Л.В. – педагог-організатор;
Бубало Р.П. – педагог-організатор;
Палійчук М.В. – учитель правознавства
Бубало А.М. – учитель основ здоров’я
Поздень І.А. – учитель фізкультури
Класні керівники
                          ІІІ. Організаційне забезпечення
      Проект є складовою частиною річного плану виховної роботи. Творча група працює за власним планом роботи.
                  ІV. Матеріальне забезпечення проекту
       Для реалізації проекту використовується матеріальна база школи. Передбачається  використання спонсорської допомоги.
                              V. Організаційна частина
Очікувані результати:
розробка й упровадження механізму пошуку й відбору учнів із
девіантною поведінкою;
  упровадження сучасних педагогічних та інформаційних техно­логій;
  виховання учня з високим рівнем духовного розвитку, що веде здоровий спосіб життя, уміє створювати нове, оригінальне;
  оволодіння вихованцями знаннями, уміннями, навичками свідо­мої, позитивної поведінки;
  залучення учнів, схильних до правопорушень, до створення про­грами власного життя;
  розкриття здібностей учнів, позитивних сторін особистості;
  профілактика негативних явищ у шкільному середовищі;
  створення сприятливих умов для повноцінного та активного залучення учнів до життя школи й класу, подолання соціальної апа­тії;
  поглиблення знань класного керівника про роботу з проблемни­ми дітьми;
  розробка, апробація, упровадження в практику роботи анкет, тренінгів, карт, методичних рекомендацій, напрацьованих під час реа­лізації проекту;
  усвідомлення відповідальності за свої вчинки;
    • становлення особистості як активного творця своєї долі.
Етапи реалізації:
  підготовчо-організаційний (організація роботи вчителів, прове­дення діагностичних досліджень, розробка концептуальних положень проекту);
  діагностично-концептуальний (планування роботи, розробка ре­комендацій для всіх учасників навчально-виховного процесу, прогно­зування результатів);
  організаційно-виконавчий (проведення семінарів, діагностика вчителів, учнів);
  корекційний (проведення психолого-педагогічних консультацій, тренінгів);
  підсумковий (підбиття підсумків діяльності та внесення корек­тив).




        План реалізації проекту

з/п
Зміст роботи
Термін виконання
Відповідальний
Очікувані результати

Підготовчо-організаційний етап
Організаційне, теоретичне та методичне забезпечення проблеми
1
Створення творчої групи вчи­телів, яка буде залучена до реалізації проекту

Вересень

ЗДВР
Робота групи
2
Аналіз теоретичної бази з проблеми, відбирається для учителів; мето­дичні рекомендації

Вересень

ЗДВР
Проведення теоре­тично-підготовчої роботи з учителями
3
Розробка програми дій клас­них керівників, заступника директора з ВР, громадського інспектора з охорони правопорядку

Вересень

ЗДВР
Розроблення ор­ганізаційних мо­делей
4
Збір та систематизація прак­тичного досвіду з проблеми.

Вересень

ЗДВР
Створення аното­ваної картотеки, підбір матеріалів
5
Розробка організаційної мо­делі роботи з дітьми в уроч­ний та позаурочний час, схе­ми, таблиці, моніторинговий супровід, процес досліджен­ня педагогічного та психоло­гічного середовища, у якому створюються можливості для відстеження процесу вияв­лення та розвитку учнівської девіантності                         

Вересень

ЗДВР
Розроблення карток моніторингового супроводу щодо виявлення дітей з девіантною поведінкою
6
Проведення семінарів з усіма педагогами й трену­вально-практичних заходів з учителями творчої групи, які будуть безпосередньо реалізовувати методичні роз­робки з проблеми, вести  спостереження за процесом виявлення та розвитку учнів­ської девіантності    

Вересень

ЗДВР
Підготовка матері­алів
7
Затвердження програми до­сліджень та форм представ­лення результатів

Вересень

ЗДВР
Розроблення про­грами педагогіч­них спостережень щодо виявлення учнів «групи ри­зику» та форми фіксації результа­тів педагогічних спостережень
8
Проведення педагогічних спостережень, їх фіксація в спеціальних картках

Жовтень

Класні керівники
Розроблення відповідних діагностичних карток, анкет, за якими проводяться діагностичні заміри                       
9
Складання схем для прове­дення аналітичних методів дослідження та встановлення математичної статистики

Вересень

Відпрацювання методів дослі­дження
10
Вивчення стану превентивно­го виховання в класах і в школі

Вересень

ЗДВР
Поширити інфор­мацію
11
Поширення ідей проекту через розроблені методичні рекомендації

Вересень

ЗДВР
Підготовка  мате­ріалів для друку
12
Діфгностування учнів «Мої права та обов’язки»
Жовтень
Класні керівники
Діагностування
13
Визначення рівня вихованості
Жовтень
ЗДВР
Діагностування
14
Аналіз існуючого досвіду з даної проблеми
Жовтень
ЗДВР
Засідання творчої групи
15
Визначення напрямків роботи по проблемах та призначення керівників за векторами роботи
Жовтень
ЗДВР
Засідання творчої групи
                  Діагностично-концептуальний етап
Практичне втілення інноваційних ідей і проведення психологічних, педагогічних та моніторингових досліджень                   
1
Здійснення психологічного супроводу та корекції педагогічної та учнівської діяльності
Постійно
Учителі, класні керівники
Педагогами ве­дуться відповідні записи спостере­жень      
2
Проведення педагогічних, психологічних спостережень, замірів, моніторингового су­проводу
 Впродовж року
Учителі, класні керівники
Обговорення отри­маних даних на засіданнях ради
3
Збір матеріалів, проведення проміжних результатів, їх систематизація
 Впродовж року
Учителі, класні керівники
Визначені педа­гогами учні зано­сяться в картотеку
4
Проведення семінарських занять, круглих столів, на­писання статей, виступів тощо
 Впродовж року
Учителі, класні керівники, педагоги-організатори
Розроблена тематика семінарських занять
5
Узагальнення проміжних результатів моніторингового супроводу
 Впродовж року
Учителі, класні керівники
Підготовка матері­алів, у яких висвітлюються результа­ти досліджень
6
Проведення корекційних за­ходів
 Впродовж року
Учителі, класні керівники
Систематизація матеріалів, у яких висвітлюються проблеми, що зу­стрічалися в про­цесі реалізації про­екту, і корекційні заходи
7
Проведення проміжних замірів, їх узагальнення, співставлення з реальними результатами та розгляд на методичній раді
 Впродовж року
Учителі, класні керівники
Підготовка інфор­мації для колекти­ву про результати роботи
8
Створення картотеки
Жовтень
Педагог-організатор

9
Організація роботи клубу «Волонтер», «Соціального театру»
Жовтень
Педагог-організатор

10
Організація роботи правового лекторію
Постійно
ЗДВР
Засідання
11
Організація роботи ради профілактики правопорушень
Постійно
ЗДВР
Засідання
12
Реалізація мети під час уроків, виховних годин
Постійно
Вчителі предметними, класні керівники
уроки
13
Пропаганда моральних цінностей соціальним театром, через виступи агітбригади
Постійно
Педагог-організатор
Виступи
14
Проведення виховних годин в рамках проекту
Постійно
Класні керівники
Заняття
15
Проведення єдиних днів профілактики
Згідно графіка
Класні керівники
Тренінги, години спілкування
Науково-методичне забезпечення
1
Інформаційне забезпечення проекту
 Вересень - жовтень
Учителі, класні керівники
Створення банку даних інформації
2
Розробка, адаптація та впро­вадження навчально-вихов­них педагогічних технологій, які відповідають віковим особливостям учнів
 Вересень - жовтень
Учителі, класні керівники
Вивчення та обговорення здоров'язбережних технологій
3
Проведення психолого-педагогічного аналізу результатів реалізації проекту
Постійно
Учителі, класні керівники
Обговорення на      засіданнях
                      Організаційно-виконавчий етап

1
Проводяться семінари з усіма педагогами закладу й трену­вально-практичні заходи з учителями творчої групи, які будуть безпосередньо реалізовувати методичні розробки з проблеми, вести спостереження за процесом виявлення та розвитку учнів­ської девіантності
Впродовж року
ЗДВР
Розробка рекомен­дацій роботи з ді­тьми з девіантною поведінкою
2
Здійснення психологічного супроводу та корекції педаго­гічної й учнівської діяльності
Впродовж року
ЗДВР, учителі, класні керівники
Визначення мето­дик для виявлення учнів із девіант­ною поведінкою
3
Проведення моніторингових замірів
Впродовж року
ЗДВР
Підготовка опитувальника
4 .
Організація індивідуальної самоосвітньої роботи педаго­гів із проблеми
Впродовж року
ЗДВР
Творчі звіти педа­гогів
5
Підготовка класних керів­ників до прак­тичної діяльності з учнями, схильними до правопору­шень
Вересень
ЗДВР
Участь у семінарах-практикумах
6
Реалізація проекту в школі
Впродовж року
ЗДВР
Заслуховувати ре­зультати на нара­дах педагогічного колективу
7
Презентація проекту перед педагогічним колективом
Травень
ЗДВР
На нараді в кінці року
Корекційний етап
1
Проведення науково-практич­ної конференції з проблеми «Індивідуальний та диферен­ційований підхід у роботі з кризовими сім'ями та ді­тьми з девіантною поведін­кою»
Січень
ЗДВР, учителі, класні керівники
Підготовка мате­ріалів
2
Організація виставки «Педа­гогічна ідея — це крила...»
Січень
ЗДВР

3
Оцінювання результатів про­екту за допомогою підготов­леного на попередньому (під­готовчому) етапі механізму моніторингу
Жовтень
ЗДВР
Розроблення шка­ли оцінювання.
4
Підготовка до друку матеріа­лів, які апробовувалися
Квітень
учителі, класні керівники
Відпрацювання матеріалів для друку
5
Аналіз результативності, впливу організаційної діяль­ності
Травень
ЗДВР
Оформлення результатів
6
Коригування проекту відпо­відно до прогнозованих вис­новків
Травень
ЗДВР
Установлення від-повідності отрима-них результатів до прогнозованих висновків
7
Упровадження моніторингових досліджень, відслід­ковування результативності функціонування проекту
Травень
ЗДВР
Розробка критеріїв і показників моні-торингових дослі­джень
8
Розробка рекомендацій
Травень
ЗДВР
Рекомендації з питань                 
Підсумковий етап
1
Систематизація накопи­ченого матеріалу за наслід­ками проведеного досліджен ня
Квітень
ЗДВР
Підготовка портфоліо
2
Узагальнення отриманих даних, розробка методич­них рекомендацій та під­готовка навчально-методичних, дидактичних матеріалів
Травень
ЗДВР
Захист портфоліо
3
Проведення конференції «Індивідуальний та дифе­ренційований підхід у роботі з «кризовими» сім'ями та дітьми з девіантною поведін­кою»
Травень
ЗДВР
Підготовка мате­ріалів
4
Систематизація методичних, дидактичних розробок із ви­явлення учнів із девіантною поведінкою за їхніми вікови­ми етапами розвитку
Червень
ЗДВР
Опис досліджень, результатів, дидак­тичні розробки, картки педагогіч­них спостережень, матеріали моніторингового супро­воду
5
Розробка методичних реко­мендацій для класних керів­ників із проблеми превентив­ного виховання
Травень
ЗДВР
Методичні реко­мендації
6
Проведення заходів щодо пропагування напрацьованих матеріалів із визначеної про­блеми
Травень
ЗДВР
Програма заходів
7
Розповсюдження досвіду роботи з дітьми з девіантною поведінкою на шкільному рівні                                        
Травень - червень
ЗДВР
Програма






Кінцевий результат
Поведінка учнів, що визначається основними показниками вихованості:
1.     Поведінка в сім’ї:
·         чи виявляє дитина інтерес до сімейних справ, проблем у родині,
·        чи  переживає разом з іншими членами родини радощі й негаразди
2.     Поведінка в школі:
·        Уважність на уроках, старанність у виконанні завдань учителав
·        Вияв почуття відповідальності за доручені справи,
·        Бережливе ставлення до шкільного майна,
·        Дотримання правил для учнів і режиму закладу.
3.     Ставлення до старших:
·        Ввічливість у спілкуванні,
·        Надання посильної допомоги тим, хто її потребує.
4.     Ставлення до ровесників:
·        Активна участь у спільній діяльності. Прагнення поділитися своїми успіхами та невдачами з товаришами.
·        Бажання безкорисливо допомагати друзям, прагнення не підводити клас, групу.
5.     Поведінка на вулиці та в громадських місцях:
·        Дотримання правил вуличного руху,
·        Збереження природи,
·        Дотримання чистоти в громадських місцях, у транспорті, на вулиці.

6.     Ставлення до самого себе:
·        Охайність і бережливість,
·        дотримання правил особистої гігієни, виконання режиму дня,
·        адекватна оцінка своєї поведінки та окремих вчинків, правдивість. принциповість
Система цих заходів має попереджувальний, випереджальний, запобіжний характер і спрямована на вдосконалення способу життя школярів, обрання ними правильної соціальної орієнтації.
Масова педагогічна превенція забезпечується виховним потен­ціалом навчальних базових предметів. Педагогічний колектив мак­симально використовує потенційні можливості впливу на школярів «групи ризику», учнів-правопорушників. Залучення важковиховуваних учнів до занять у шкільних гуртках — це один зі шляхів впливу на них, попередження розвитку їхньої асоціальної спрямованості, пере­будова їхнього ставлення до навколишньої дійсності.
Отже, превентивне виховання має бути цілеспрямованою систе­мою заходів економічного, правового, психолого-педагогічного, со­ціально-медичного, освітнього, інформаційно-освітнього та організа­ційного характеру, спрямованих на формування позитивних соціаль­них установок, запобігання вживанню наркотичних речовин, відвер­нення суїцидів та формування навичок безпечних статевих стосунків. Таке виховання повинно стати пріоритетним у діяльності будь-якого навчального закладу України, бо воно сприятиме:
  залученню соціальних та правоохоронних закладів до вирішен­ня проблем попередження правопорушень і злочинності, координації зусиль суб'єктів превентивної діяльності;
  посиленню тенденції до зниження вживання наркотиків, алкого­лю, тютюну, ВІЛ-інфікованості, формуванню в молоді здорового спо­собу життя;
  зміні установок і моделей поведінки неповнолітніх із «груп ри­зику».

Немає коментарів:

Дописати коментар